LOGO

понедељак, 3. децембар 2012.

ZBOG POŽARA IZVOĐENjE PREDSTAVA NA VELIKOJ SCENI ODLOŽENO DO DALjEG

Izvođenje svih predstava na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu odlaže se do daljeg zbog požara koji se dogodio u noći 2/3 decembar. Uzroci požara, koji je lokalizovan 45 minuta posle ponoći, još uvek se utvrđuju. Sve predstave na Sceni "Raša Plaović" izvodiće se prema redovnom repertoaru predviđenom za mesec decembar.
Ulaznice za predstave "Kraljica Margo" (4.12.), "Seviljski berberin" (5.12.) i "Mizantrop" (7.12.) mogu da se vrate na blagajni Narodnog pozorišta ili da se, posle 25. decembra, zamene za termine izvođenja pomenutih naslova u januaru 2013. godine. Zvanična informacija o izvođenju predstava na Velikoj sceni, kao i o dinamici i vraćanju ili zameni karata za preostale predstave sa repertoara Velike scene do kraja meseca, biće saopštena javnosti u petak 7. decembra.

недеља, 2. децембар 2012.

Repertoar za DECEMBAR 2012.

Maša Kolar photo by Luka Kosić

04.12.2012. "Kraljica Margo" Narodno pozorište u 19:30
08.12.2012. "Žizela" GOSTOVANJE SVETLANE ZAHAROVE Sava Centar 20
11.12.2012. "Ko to tamo peva" Narodno pozorište u 19:30
14.12.2012. "Kapetan Džon Piplfoks" Bitef teatar u 12
16.12.2012. "Petar Pan" Narodno pozorište u 19:30
18.12.2012. "Aleksandar" Narodno pozorište u 19:30 
20.12.2012. "Žizela" Narodno pozorište u 19:30 
22.12.2012. "Kapetan Džon Piplfoks" Dečiji Kulturni centar Beograd u 15
23.12.2012. "Petar Pan" Narodno pozorište u 19:30
24.12.2012. "Praznik ljubavi" Madlenianum Opera i teatar u 19:30
25.12.2012. "Ščelkunčik" Koncert Baletske škole Lujo Davičo Narodno pozorište u 16 & 20
26.12.2012. "Kapetan Džon Piplfoks" Dečiji Kulturni centar Beograd u 15h 
27.12.2012. "Labudovo jezero" Narodno pozorište u 19.30
 

петак, 23. новембар 2012.

Solistkinja baleta Milica Jević prvi put u Prazniku ljubavi

BEOGRAD - Solistkinja baleta Narodnog pozorišta Milica Jević nastupiće u popularnom baletu "Praznik ljubavi" 24. decembra na sceni Madlenianum opere i teatra.
Jevićeva tumači gotovo ceo solistički repertoar matične kuće, uspešno gostuje u Bitef teatru, a sada se pridružuje baletskom timu Mr Aleksandra Ilića koji je za balet "Praznik ljubavi" po knjizi "Capsela bursa pastoris" Teodore Sujić uradio koreografiju, režiju i scenografiju, saopšteno je iz profesionalnog udruženja baleta Srbije.
Pored Jevićeve u baletu nastupaju prvaci i solisti baleta Narodnog pozorišta - Milan Rus, Tamara Pingović, Ivana Kozomara, Smiljana Stokić, Tijana Šebez, pijanistkinja Emilija Tairova, vokalni solista Aleksandra Radonjić i učenica baletske škole Nina Raca.

среда, 14. новембар 2012.

2. LIMIT – LIVE ART FESTIVAL

22-25. novembra 2012.
Dom omladine Beograda
Nakon velikog prošlogodišnjeg uspeha prvog LIMIT Live art festivala, Dom omladine Beograda najavljuje drugo izdanje koje će se odigrati od 22. do 25. novembra. Ulaznice su već u prodaji na svim EVENTIM prodajnim mestima, a cene se kreću od 300 do 800 dinara.
Ove godine program se sastoji od izvedbi koje još radikalnije preispituju granice izvođačkih umetnosti i nude jednu od mogućih linija u tumačenju inovacija, ali i podsećanja na neke krucijalne promene u ovoj umetničkoj disciplini.
LIMIT – Live art festival ima za cilj da promoviše inovativne umetnike i umetničke trupe koji svojim izrazom pomeraju granice u izvođačkim umetnostima. Izraz live art ovde nije upotrebljen kao odrednica za umetničku formu ili žanr već on ukazuje da je cilj festivala da promoviše princip permanentnog eksperimenta u umetničkim procesima i praksama.
Najveća zvezda ovog izdanja Limita je Rajmund Hoge, dramaturg i najbliži saradnik slavne Pine Bauš u njenim najplodnijim godinama, čijih se dvadeset godina samostalnog rada obeležava na scenama širom Nemačke i Francuske, sa predstavom “L’apres midi”. Ova predstava je novo čitanje “Popodneva jednog fauna” Nižinskog.
Takođe, biće predstavljeni i novi projekat  “Balade voćnjaka” Ingi Fiksdal, jedne od najpoznatijih nordijskih koreografkinja, “Ko je sledeći?” uvek provokativnog Janeza Janše i zagrebački projekat beogradskog reditelja Bojana Đorđeva “Psi” po tekstu Ervea Žibera . I ove godine će biti održana spektakularna “Noć performansa” u okviru koje će se se predstaviti umetnici Miljana Babić, Stipe Kostanić, Bojana Radulović, Alen Sinkauz , Nenad Sinkauz, Miroslav Piškulić, Via Negativa i Uroš Kaurin.
U pratećem programu videćemo neobičnu instalaciju ILLUMAT studenata Bauhaus umetničke škole kao i modne performanse Mladena Tušupa. U okviru festivala biće organizovana promocija  knjige “Javni teatar između tržišta i demokratije”,  jednog od najpoznatijih teatrologa sa ovih prostora, nedavno preminulog Dragana Klaića.
LIMIT art live festival  u skladu sa misijom i programima  institucije u kojoj se održava, publici pruža mogućnost da se upozna sa eksperimentalnim, graničnim, radikalno novim formama izvođačkih umetnosti koje se ređe susreću na domaćoj sceni. Izbor predstava i ove godine potpisuje Milan Lučić, kurator Noći performansa je Zvonimir Dobrović koji ujedno predstavlja i partnersku organizaciju festival “Perforacije” – Zagreb.
Pokrovitelji LIMIT festivala su Sekreterijat za kulturu Grada Beograda i Gete institut.
*********************************
O LIMITU 2012.
"U današnje vreme, čini se, koncipiranje programa nekog festivala podjednako je nezahvalan posao koliko i pisanje uvodnika o njemu, bilo da je reč o nekoj manifestaciji u našoj zemlji ili bilo gde u Evropi. Ekonomska je kriza. Društvo je u krizi, politika je u krizi, opšte je beznađe — bar iz naše perspektive. Ako hoćete, kritično je i iznedriti i drugo izdanje festivala posle prvog, a da ono postigne podjednak ili sličan učinak. Čini mi se da disproporcija između onoga što želimo da postignemo i onoga što možemo da uradimo nikada nije bila veća, bar u materijalnom smislu.
Upravo ta pozicija poslužila je kao osnov i motiv za postavljanje koncepta ovogodišnjeg Limita. Imajući sve ovo na umu, nalazeći se pred „praznim papirom“ festivalskog programa, najednom se nametnula sasvim jednostavna misao — da je prošlo vreme (ako je tog vremena ikada i bilo) kada su ovakve manifestacije imale ulogu jedinog ispravnog, ultimativnog arbitra kada su u pitanju nove izvođačke umetnosti. Zapravo, danas je nemoguće napraviti taj spisak imena, niz predstava i reći: evo, tu je ono što je inovativno. Danas umetnici stvaraju svuda, oni inovativni uglavnom van institucija, i ne postoji način da se ima makar i najpovršniji uvid baš u svako delo. U tom smislu, osnovna ambicija ovogodišnjeg Limita jeste da samo pruži jednu od mogućih linija čitanja eksperimenata i inovativnih praksi kada je reč o izvođačkim umetnostima. Beograd ima nekoliko izuzetno kvalitetnih, po koncepciji sličnih festivala, a ambicija Limita nije da se s njima takmiči i poredi, već da sa svoje specifične pozicije, pozicije institucije sistema kakvu Dom omladine ima, doprinese „raspravi“ na sceni.
S tim na umu, put do programske linije bio je jednostavan i očigledan. Ovogodišnji Limit ima jasnu putanju. Pred sobom imamo četiri predstave i sada već tradicionalnu Noć performansa. Limit započinje Popodnevom (jednog pauna) Raimunda Hoghea — koji je jedan od aktera uspostavljanja savremenog plesa kao vitalnog i važnog činioca u izvođačkim umetnostima, kako kroz dramaturški rad s Pinom Bausch, tako i kroz samostalne koreografije koje su drugačije, ali ipak povezane s radom ove značajne umetnice. Posle ovog pasolinijevskog pogleda u prošlost plesa, sledi predstava Balade voćnjaka Norvežanke Ingri Fiksdal, koja se s nordijskom preciznošću i šarmom poigrava samom formom prikazivanja i nudi nam inovativnu strukturu koja kombinuje ples sa scenografskom i zvučnom instalacijom. Psi su predstava koja je digla priličnu prašinu, scenska bomba u režiji Bojana Đorđeva koja kombinuje upotrebu tela i reči i „budi uspavani Genetov duh“ u izvođenju Stipeta Kostanića. Priču će zaokružiti Janez Janša i njegovih šest performera u predstavi Ko je sledeći?, nastojeći da odogovore na neka krucijalna pitanja savremene umetnosti i izvođenja uopšte. Tu je i Noć performansa koja će, po svemu sudeći, nadmašiti svoje prethodno izdanje na Limitu, ali i onim izvođenjima u Njujorku, Zagrebu i Skoplju — i za to dugujem posebnu zahvalnost Zvonimiru Dobroviću.
Na kraju, govoreći o predstojećoj reformi pozorišnog sistema, nadamo se da će ovakve manifestacije nametnuti pitanja iz oblasti estetike, jer promišljanje savremenog pozorišta ipak mora imati ozbiljan strukturalni okvir."
Milan Lučić, umetnički direktor LIMIT - Live Art Festivala
i direktor Doma omladine Beograda

*********************************
PROGRAM:
Četvrtak, 22.11.2012. 20.00h,  DOB VELIKA SALA
Cie Raimund Hoghe
Popodne / L’Après-midi
Solo za Emanuela Egermona / Un solo pour Emanuel Egermont
                                               
Koncept i koreografija: Raimund Hoghe
Plesač: Emanuel Egermont
Umetnički saradnik: Luka Đakomo Šulte
Zvuk: Bente Lambreht
Muzika: Klod Debisi Prélude à l’Après-midi d’un faune, Gustav Maler Lieder
www.raimundhoghe.com
Koprodukcija: Festival Montpellier Danse 2008, Théâtre Garonne (Tuluz), Theater im Pumpenhaus (Minster)
Podrška: Centre chorégraphique national de Franche-Comté (Belfor), Ministère de la culture et de la communication (Francuska)

Klod  Debisi je 1894. godine  komponovao kompoziciju  „Prelidijum za popodne jednog fauna“ (Prélude à l’Après-midi d’un faune), delo   koji mnogi smatraju začetkom moderne muzike. Ovo delo je 1912.godine bila muzička podloga za legendarnu koreografiju Vaclava Nižinskog.
Vek kasnije, Raimund Hoghe producira svoju verziju na ovu temu, uz muziku Debisija i nekoliko solo pesama Gustava Malera. U predstavi  igra I plesač Emanuel Egermont, koji se pojavio i u Hogheovom projektu Boléro Variations . L’Après-midi je neverovatno solističko delo koje pripada Hogheovom ciklusu koje se bavi  istorijom klasičnog plesa. Ciklus još uključuje Sacre – The Rite of Spring (2004), Swan Lake, 4 Acts (2005) i Boléro Variation(2007).
“Pier Paolo Pasolini je pisao o bacanju tela u borbu. Te reči su me inspirisale da se popnem na binu. Druge moje inspiracije su realnost oko mene,vreme u kome živim, moja prisećanja na prošlost, ljude, slike, osećanja, snagu i lepotu muzike, ali i suočavanje sa sopstvenim telom koje, u mom slučaju, ne odgovara konvencionalnim idealima lepote. Važno je na sceni videti telo koje se ne poklapa sa normama, ne samo zbog prošlosti, već i zbog sadašnjih tokova koji usmeravaju ljude da budu objekti dizajna. Što se tiče uspeha, važno je biti sposoban za rad i da ideš svojim putem, sa uspehom ili bez njega. Ja jednostavno radim ono što moram.“ Raimund Hoghe

BIOGRAFIJE
Raimund Hoghe od 1980. do 1990. godine radi kao dramaturg u Tanztheater Wuppertal koreografkinje Pine Bauš. Od 1989. piše pozorišna dela namenjena brojnim igračima i glumcima. Njegove knjige su prevedene na nekoliko jezika, a svoj rad je predstavio širom Evrope, u Japanu i Australiji. Hoghe živi u Dizeldorfu. Dobitnik je nekoliko nagrada, uključujući Deutscher Produzentenpreis für Choreografie (2001), French Prix de la Critique (2006) za Swan Lake, 4 Acts (u kategoriji Najbolje inostrano delo). Kritičari časopisa Ballet-Tanz su mu 2008.godine dodelili nagradu za Igrač godine.
Pre nego što je počeo da studira savremeni ples na Angers National Choreographical Center’s School (1999), Emanuel Egermont je studirao klasični ples na Roubaix Choreographical Center (Francuska). Nakon toga je tri godine bio član grupe Karmena Vernera, koreografa, i u tom periodu živeo je u Madridu.Fasciniran korejskom kulturom, Egermont odlučuje da se preseli i kreira nekoliko dela.Kada se vratio u Francusku 2005.godine, postaje član grupe Raimunda Hoghea. Egermont paralelno radi na svojim projektima u Lilu u Francuskoj.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Četvrtak, 22.11.2012. 22.00h DOB HOL ISPRED SALE AMERIKANA
’’Priča za sebe’’ (Srbija)
Mladen Tušup
Performans ’’Priča za sebe’’ posvećen je Žan Koktou (Jean Coctoau),a nastao je  po motivima Molijerovog ’’Tartifa’’.Performans je zamišljen kao nestvarna priča inspirisana  estetikom filmova Žan Koktoa.  Ilustracije prate priču performansa  a performer ispred njih pravi senke tako da se stvara utisak kao da je sišao sa projekcionog platna.
Izvođač/Mladen Tušup
Autor muzike/Aleksandar Jevtić
Trajanje/25 minuta
mladentusup.tripod.com

„Mladen Tušup je vredan umetnik, uvek sklon istraživanjima novih formi, bilo da je reč o izložbi, modnom hepeningu, autoperformansu ili scenskom kostimu. U delu Mladena Tušupa susrećemo otvorenost dela, dinamiku i zapitanost koja vodi energiji novog.“  Ivana Vujić, reditelj

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Četvrtak-Nedelja, 22-25.11.2012. ILLUMAT, DOB HOL
22.11. 19-23h
23.11. 19-22h
24.11. 17-01h
25.11. 19-22h

ILLUMAT / automat za ilustracije / je mašina koja pretvara reči u slike. Mesto mu je u javnom prostoru, a svrha - interakcija sa širokom publikom.
ILLUMAT funkcioniše na sledeći način: ljubitelj umetnosti ispunjava formular, zapisuje svoju ideju na papir, koji potom zajedno sa simboličnih sto dinara ubacuje u automat. Nakon samo nekoliko trenutaka sa automata može podići ilustraciju na zadatu temu. Unutar mašine su sakriveni umetnici, koji misli, želje i reči zainteresovanih pretvaraju u individualne crteže, nastale kao plod umetnikove mašte i anonimne pisane reči.
Ovakva razmena je uzbudljiva i zabavna za sve koji u njoj učestvuju.Sa jedne strane tu je izazov za umetnike, koji spoljne uticaje prepliću sa svojom kreativnošću, usled čega se za samo nekoliko trenutaka rađaju veoma kreativne interpretacije. Sa druge strane postoji faktor iznenađenja onim što izlazi iz mašine, a to je veoma lična i zabavna vizualizacija pisane reči sa ličnim pečatom umetnika.
Umetnički kolektiv ILLUMAT
Projekat ILLUMAT je nastao 2007.godine u jednom projektu ilustracije na Bauhaus Univerzitetu u Vajmaru, Nemačka. Do sada je zabeleženo 60 performansa na nemačkom govornom pordručju,među kojima su najinteresantniji sajam knjiga u Frankfurtu, Lajpcigu, kao i internacionalni festival stripa “Fumetto” u Lucernu, Švarcajska
www.illustrationsautomat.de/zeichner/
Umetnici koji učestvuju na Limit live art festivalu su: Dragana Branković,  Alexander von Knorre, Matthias Lehmann , Elise Ricter i Steffie Heidler.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Petak, 23.11.2012. 20.00h DOB SALA AMERIKANA
BIT-Teatergarasjen i Black Box Teater (Norveška)
Balade voćnjaka/The Orchard Ballads
Koreografija i ples: Ingri Midgard Fiksdal | Muzika: Ingvild Langord | Scenografija i kostim: Signe Beker | Dizajn svetla: Tobias Lejra | Saradnici-posmatrači: Brinjar Bandlin i Sidni Leoni | Podrška: Norveški savet za kulturu, Fond for lydogbilde i STIKK | Koprodukcija: BIT-Teatergarasjen i Black Box Teater (Norveška).

„Iznenađujuće i sveobuhvatno iskustvo. Ovaj perfomans poljuljao je premise šta ples i pozorište mogu da budu.“  Aftenposten (NO)

„Balade voćnjaka“ plod je saradnje koreografkinje Ingre Fiksdal, muzičarke Ingvild Langord/Phaedra i scenografkinje Signe Beker. Kombinujući koreografiju, koncert i instalaciju, ovo delo predstavlja eksperimentalni performans inspirisan promenama u prirodi i mitologiji, koje se manifestuju u fizičkom i prostornom.Transformacije se ne dešavaju samo u performansu, već i u percepciji posmatrača. Muzika korišćena u predstavi  se kreće od narodnih balada i emotivnih melodija sa višeslojnim vokalima, preko pop muzike sintisajzerskih perkusija, do mračnih, distopičnih zvukova. „Balade voćnjaka“ je već predstavljena na mnogim prestižnim scenama u Norveškoj , kao i u pozorištu Kampnagel u Hamburgu, Inkonstu u Švedskoj i The Armory Show u Njujorku.
Ingrid Fiksdal (koreografkinja), Ingvild Langord (umetnica i muzičarka) i Signe Beker (scenografkinja) sarađuju od 2008. godine. Nedavna zajednička dela uključuju Shadowlands (2010) i The Orchard Ballads (2011) .Tokom 2012.godine Fiksdal/Langord/Beker su producirale novo delo, Night Tripper, za međunarodni festival na otvorenom Up to Nature.Tobias Leira diplomirao je dizajn svetla na Dramatiska Institutet u Stokholmu. Trenutno radi kao slobodni vizuelni umetnik u pozorištima i kao saradnik koreografa i trupa savremenog pozorištakao I  teatrima poput Nacionalnog pozorišta u Oslu i Kraljevskog dramskog pozorišta u Stokholmu.
www.ingrifiksdal.com
www.phaedrasongs.com
www.signeBeker.com
www.tobiasleira.blogspot.no
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Subota, 24.11.2012. 18.00h DOB HOL  ISPRED SALE AMERIKANA
 PROMOCIJA KNJIGE DRAGANA KLAIĆA
Promena scenografije: Javni teatar između tržišta i demokratije/ Resetting the Stage: Public Theatre Between the Market and Democracy                  
Govore: Milena Dragićević-Šešić, Milan Lučić, Anja Suša, Borka Pavićević
Nova Klaićeva knjiga objavljena  je 2012. godine, u izdanju kuće Intellecta u Bristolu. Klaićeva namera je bila da uporedi umetničke stavove, ubeđenja i načine produkcije dvadesetog veka sa aktuelnom situacijom u dvadeset prvom veku (prva četiri poglavlja), i da obezbedi širi kontekst koji postavlja temelje njegovim idejama o tome kako se umetničke organizacije mogu usaglasiti u radikalno promenjenim okolnostima i čak ih iskoristiti u svoju korist.Knjiga sumira njegov život , pozorišnu karijeru i strast prema scenskoj umetnosti. Daje važan uvid u pozorišno stvaralaštvo dvadesetog veka nekoliko istočnoevropskih i zapadnoevropskih država, o kojima, u većini, zapadnoevropski čitalac jako malo zna, kao i obrnuto: Istočnoevropljani znaju jako malo o pozorištu Zapada.
Dragan Klaić, ugledni teatrolog, kulturni analitičar, predavač na više evropskih univerziteta, dugogodišnji direktor Holandskog pozorišnog instituta, pozorišni kritičar i esejista, preminuo je 25. avgusta 2011.u 62. godini u Amsterdamu. U svojoj izuzetno bogatoj, raznovrsnoj i dinamičnoj karijeri, Klaić je bio na različitim pozicijama i, kao visoko cenjeni stručnjak, bio aktivan u različitim oblastima: od savremenih izvođačkih umetnosti, preko evropske kulturne politike i kulturnog razvoja, do međunarodne saradnje u kulturi i interkulturalizma. Bio je autor nekoliko knjiga i zbornika i više stotina stručnih tekstova, inicijator i voditelj mnogih važnih međunarodnih istraživačkih projekata, konferencija i simpozijuma.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Subota, 24.11.2012.20.00h, DOB SALA AMERIKANA
Queer Zagreb / Domino
Bojan Đorđev / Stipe Kostanić (Srbija / Hrvatska)
Psi/ Les chiens
prema tekstu Erve Žibera
Reditelj: Bojan Đordjev
Izvođač: Stipe Kostanić
Scenski pokret: Selma Banich
Prevod: Zlatko Wurzberg
Fotografija: Darko Vaupotić
Produkcija: Queer Zagreb / Domino
Uz podršku: Projekat BCC (Balcan Can Contemporary) kroz program IPA Europske unije
u saradnji sa MCUK Scena Travno
Za starije od 18 godina
Trajanje: 55 min

Psi ("Les chiens") je kratak tekst Erve Žibera, otvoreno seksualnog sadržaja, o kojem je autor govorio kao o svojoj "pornografskoj knjižici".U njemu se direktnim rečima izražava ujedno senzualnost i nasilje, žudnja i okrutnost, priželjkivanje ljubavi i seksualna energija. Opsesija telima osnovna je tema teksta: autor koristi svaku telesnu kretnju, situaciju i fantaziju za razotkrivanje sebe. Ali u pripovedačkom ključu ovde nije samo on, nego tekstom promiču i iskustva bliskih i voljenih bića. Cilj pripovedanja da od frustrirane žudnje stvori neku vrstu ceremonijala koji će omogućiti ostvarenje punoće erotskog doživljaja. Animalnost žudnje, iskazana u dvostrukom sado-mazo odnosu, na kraju je sublimirana u vitalnosti zajedničkog hetero-homo seksualnog čina.
Bojan Đorđev, rođen 1977.godine u Beogradu, pozorišni je autor koji je aktivan jednako u institucionalnom kao i nezavisnom pozorištu. Jedan je od osnivača i član uredničkog odbora kolektiva TkH (Teorija koja hoda).
Stipe Kostanić  je do sada  glumio u pozorištima u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji, nastupao je na više domaćih, evropskih i svetskih festivala, među kojima i na Queer Beograd festivalu 2011. godine.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Subota, 24.11.2012. NOĆ PERFORMANSA, HOLOVI DOMA OMLADINE BEOGRADA
21.30h 329 DAY OF YEAR / 329. DAN U GODINI, Alen Sinkauz / Nenad Sinkauz /Miroslav Piškulić/ DOB Klub
22.15h Air doll! / LUTKA NA NADUVAVANJE, Bojana Radulović / Sala Amerikana
22.45h Building a bright future / GRAĐENJE SVETLE BUDUĆNOSTI, Miljana Babić / Hol ispred Sale Amerikana
22.45h ONE TOUCH / JEDAN DODIR, Stipe Kostanić / DOB Klub
00.30h VEČERAS SLAVIM, Via Negativa, Uroš Kaurin / DOB Klub

329 DAY OF YEAR / 329. DAN U GODINI
Alen Sinkauz / Nenad Sinkauz / Miroslav Piškulić
329.  dan u godini je audio/vizuelni projekat Nenada Sinkauza i Alena Sinkauza (East Rodeo), kao i dizajnera zvuka, umetnika Miroslava Piškulića. Živi nastup koji, kroz improvizaciju i semplovanje uživo, istražuje i pokazuje proces nastajanja kompozicije na licu mesta. Muzičari komuniciraju postavljeni jedan nasuprot drugog, a tenzija održavanja i dalje izgradnje muzičkih i video materijala imaju gotovo pozorišnu napetost. Na taj način audio vizuelne strukture mutiraju kroz vreme u neočekivane forme konstrukcije / dekonstrukcije slike i zvuka. Naziv projekta se menja prema rednom broju dana u godini na dan izvođenja kako bi naglasio jedinstvenost svakog nastupa.
Pod vođstvom braće Sinkauz, rođenim Puljanima, koji su na studijama muzikologije u Italiji i osnovali grupu, kvartet East Rodeo u poslednje je vreme sve popularniji na domaćim pozornicama koje još uvek neguju eksperimentalni zvuk. Nakon objavljivanja trećeg albuma ’’Morning Cluster’’, spominju ih i etablirani kritičari, a stiču i sve veću naklonost publike.
Nenad Sinkauz – gitara, noževi, objekti, fk, vokali
Alen Sinkauz – bas, nisko frekventna buka, objekti, fk
Miroslav Piškulić – dizajner zvuka
Fotografije: Darko Vaupotić / Perforacije

Air doll  / LUTKA NA NADUVAVANJE
Bojana Radulović
U performansu „Air Doll“ telo autorke služi kao scenska i igrajuća rekvizita. Položeno u prostoru kojim vlada sterilna atmosfera. Prostor je izolovan, ograničen jako osvetljenim belim zidovima . Dominiraju samo dva otvora koji se nalaze  na telu autorke: oralni i vaginalni, izolovane od ostatka tela koje je prekriveno lasteks kostimom blede boje kože i podseća na lutku na naduvavanje. Autorkino telo tokom trajanja performansa je fiksirano i svedeno na dva otvora, što ukazuje na stanje koje je deo životnog procesa kojim dominiraju bol , strah, stanje nekada preterane komunikacije koja je sada minimalizovana. Svedenost na dva otvora, dva plug-a, dva ventila. Posmatraču je ponuđena (zlo)upotreba, sodomizacija „mrtvog tela“ u kojem ipak postoji volja i nagon. U performansu se ne očekuje twist, jer psiha samog položenog tela je twisted.Performans „Air Doll“ bavi se pitanjima zloupotrebe seksualnosti u cilju postizanja privremenog rasterećenja, ali i ljudskim nastojanjem da doživi bilo kakav oblik sjedinjenja sa drugim, razumevanja i samopotvrđivanja.
Bojana Radulović, vizuelna umetnica  i audiovizuelna producentkinja, diplomirala je audiovizuelnu produkciju na Fakultetu vizuelnih umjetnosti u Podgorici. Učestvovala na mnogobrojnim grupnim i samostalnim multimedijalnim izložbama, među kojima izdvaja kao najznačajniju samostalnu izvedbu  -  performans „Ilegalni performans“ u flamanskom kulturnom centru De Brakke Grond u Amsterdamu, Holandija, 2012. Bavi se  video i filmskom  umetnošću , njeni video radovi i kratki filmovi su prikazivani  na festivalima u zemlji i regionu. Radila kao producent u nekoliko medija, filmskih magazina i televizija.
Building a bright future/ GRAĐENJE SVETLE BUDUĆNOSTI
Miljana Babić
Rad predstavlja kolektivnu igru građenja kule od karata. Osim što predstavlja vrstu igre, ’’kula od karata’’ je izreka koja se odnosi na argument ili strukturu sagrađenu na klimavim temeljima, ili na onu koja će se srušiti ako se izmakne jedan njen element, moguće previđen ili neočekivan. Performans građenja  ’’svetle budućnosti’’ izvode autorka i publika, a svaki igrač označen je kao ’’graditelj svetle budućnost’’. Svi stilovi gradnje su dobrodošli.Ideja građenja budućnosti od ovako osetljivog materijala je distopijska u samom startu, ali sa strpljenjem i  ispravnom tehnikom, kao i sa pozitivnom grupnom dinamikom, moguće je izgraditi čuda.
Milijana Babić (rođena 1974. godine) je konceptualna umetnica i performerka iz Rijeke. Diplomirala je na odseku likovnih umetnosti u Durbanu, Južnoafrička Republika u 2001. godini, a magistrirala je u Ljubljani 2007. Godine.Dugogodišnja je saradnica Internacionalnog festivala savremene umetnosti - Mesto žensk u Ljubljani.Članica je Hrvatske zajednice samostalnih umetnika. Njen rad predstavljen je na brojnim izložbama i festivalima u Hrvatskoj i inostranstvu.

ONE TOUCH / JEDAN DODIR
STIPE KOSTANIĆ
Percepcija glumčeve osobe, koja je u paradoksalnom odnosu istovremeno subjekt i objekt, izvođač i instrument, uvijek je pre svega vizuelna. To je samo po sebi očigledno u mediju filma, televizije ili videa. Ali, jednako tako i u pozorištu, koje pokazuje živo telo glumca, ono ostaje pre svega slika. Fascinanacija glumačkom osobom jedan od svojih izvora ima u toj svedenosti na sliku, odnosno u disproporcionalnom odnosu prema gledaocu.Ideja performansa je izložiti telo glumca u njegovoj realnoj prisutnosti na istoj ravni s gledaocem, i gledaocu pružiti mogućnost da ga jednom dotakne. Dodir se može odnositi na bilo koji deo tela glumca, i gledaoc ga može dotaknuti bilo kojim delom svoga tela.Da bi se izbegla anegdotalna situacija mesta na kojem se performans izvodi, percepcija gledaoca je sužena smanjenjem osvjetljenosti prostora. Telo glumca je idealizirano.Iako ne komunicira s gledaocima, ono nije ukočeno u skulpturu, to jest po potrebi se može pomaknuti.
VEČERAS SLAVIM
Via Negativa
'Draga publiko, volim vas!' lako je čuti na koncertu, ali ne i u pozorištu. Pozorišni izvođači to rade suptilnije, tačnije radili su dok mladi glumac Slovenskog mladinskog gledališča Uroš Kaurin nije odlučio da svoj performans posveti upravo publici. Njegov angažman u platformi Via Negativa tako doprinosi onom njenom manje negativnom aspektu, dok Kaurin samom sebi daje priliku da svoj muzički ukus i svoju narcisoidnost, igru sa zadatim i željenim / žuđenim identitetima, izvede iz sopstvenog kupatila. Slavodobitna kombinacija zvonkog glasa, besprekorne pesmarice i požrtvovnog nastupa čini performans ''Večeras slavim'' prvorazrednom atrakcijom svakog festivalskog programa.Ali, Kaurinu ne treba verovati ... njegovo slavlje ima grotesknu notu koja se gledaocu vraća u lice.
Međunarodna izvođačka grupa sa sedištem u Sloveniji, Via Negativa je posebna pojava na ex-yu prostorima. Skup izvođenju sklonih i za izvođenje spremih ličnosti najrazličitijih profesionalnih i privatnih biografija, spojio je reditelj Bojan Jablanovec u jedinstveni kolektiv koji već celu deceniju zabavlja publiku željnu pozorišnih uzbuđenja drukčije vrste. Serija pojedinačnih radova okupljenih po grupnim prezentacijama sa temom sedam smrtnih grehova privukla je pažnju ne samo regionalno, već i Evrope, što je rezultiralo promenom strategije i odustajanjem od najavljenog samo-ukinuća. Via Negativa pristupila je mediju performansa i pozorišta fleksibilno, ali asketski: njihova kritika je razorna i pametna, što je kombinacija koja provokativnost i estetizaciju stavlja u drugi plan.
Koncept: Uroš Kaurin, Bojan Jablanovec
Tekst i režija: Bojan Jablanovec
Izvedba: Uroš Kaurin i Tomaž Grom;
Muzička adaptacija: Tomaž Grom
Svetlo: Igor Remeta
Fotografije: Darko Vaupotić / Perforacije
Producent: Špela Trošt
Produkcija: Via Negativa 2009
Podrška: Ministarstvo kulture Slovenije
Trajanje: 45 min
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

25.11.2012. 20.00H, DOB VELIKA SALA
Maska, Ljubljana u Koprodukcij  sa Tanzquartier, Beč (Austrija) i Inkonst, Malme (Švedska)
KO JE SLEDEĆI?/WHO IS NEXT?
Koncept i režija: Janez Janša
Autori i izvođači: Boštjan Narat, Jelena Rusjan, Irena Tomažin, Vito Weis, Grega Zorc, Nataša Živković / Barbara Krajnc
Dramaturg: Simona Semenič
Tekst: Simona Semenič i autori
Tehnički direktor i dizajn svetla: Igor Remeta
Izvršni producent: Tina Dobnik
Odnosi sa javnošću: Urška Comino
Trajanje: 90 min.
Performans postavlja pitanja odgovornosti pojedinca u savremenom društvu recesije, šoka, neizvesnosti, nesigurnosti i ravnodušnosti.Koje akcije mogu promeniti nešto?Da li je demokratija samo prazan ritual beskonačnih dijaloga koji ne vode nikuda?Ko će preuzeti odgovornost za akciju? Da li treba ići do kraja? Da li je nasilje jedino rešenje?
Performans razmatra ovo pitanje kroz kombinovanje dokumentarnog i fiktivnog pristupa. „Who is Next?“ sadrži filmske, muzičke i koreografske elemente i stvara prostor gde mnogi igrači i imena pregovaraju o delanju. Gledaoci su uključeni.Nema sumnje da nešto mora da se učini, i to odmah. Pitanje je šta treba da se uradi i ko to treba da učini. Može li se nešto učiniti u pozorištu?Da li je pozorište mesto za delanje?
Janez Janša (1964, Rijeka, Hrvatska) je autor, režiser i izvođač interdisciplinarnih projekata,  spada u najkontroverznije slovenačke  umetnike. Janša je jedan od tri umetnika koji su 2007. godine zvanično usvojili ime i prezime tadašnjeg premijera Slovenije Janeza Janše i izazvali burnu polemiku koja je i danas aktuelna. Janša je studirao sociologiju i pozorišnu režiju na Ljubljanskom univerzitetu, kao i teoriju performansa na Univerzitetu Antverpenu u Belgiji. Njegova dela prikazana su širom sveta,  sadrže jaku kritičku crtu, oslikavaju odgovornost izvođača i posmatrača, i bave se statusom performansa u neoliberalnim društvima.Janša je od 1999. direktor Maske – neprofitne organizacije za izdavaštvo, produkciju i obrazovanje, sa sedištem u Ljubljani.Redovno uređuje radionice, i predaje na evropskim i američkim univerzitetima i umetničkim centrima. Osvojio je nekoliko nagrada u Sloveniji i inostranstvu.

Preuzeto: (http://www.domomladine.org/pozoriste/2-limit-live-art-festival/)

уторак, 6. новембар 2012.

ISTER Teatar "Logout"

Ostvarenje Ister teatra, predstava Logout premijerno će biti prikazana u sredu, 7, novembra u Bitef teatru, sa početkom u 20 časova.
Pozornica je prostor na kojoj se pomaljaju unutrašnje sablasti junaka, i sami oni, iako nema sumnje da osećaju strah, u stvari jesu strah, predstavljaju užas i propast medjuličnih odnosa u trenucima teškoća. Narativno odvijanje dogadjaja pokreće ih da razaraju tkivo društvenih i prirodnih sporazuma, zbog čega junaci neće uspeti da nadju zajednički dogovor, kao što u slučaju suočavanja sa neposrednom pretnjom, nije moguće koordinisati gestove, diskurse, razloge, (oni su oličenje nespretnosti tela pred užasom) i postaviti se iznad horora koji nas nadilazi u svakom smislu. Čak i u pogledu nedostatka smisla.
Svi junaci su maske jednog tela, gde svako ponaosob simbolizuje svoje unutrašnje sablasti, sopstvene odgovore na strah, koji se obično ne podudaraju i koji uspevaju da raščlane tipologiju odgovora na strah, makar već nosili u sebi, svaki od mogućih oblika reagovanja. Svi oni su strah, naš strah, njegove različite manifestacije, prototipovi i varijacije. Strah od mnogih i ni od koga, strah u stalnom prekidu sa samim sobom.

AUDICIJA ZA NOVE POLAZNIKE BALETSKOG STUDIJA POMERENA ZA 18. NOVEMBAR

Zbog predstojećeg državnog praznika – Dan primirja u Prvom svetskom ratu, audicija za nove polaznike u sezoni 2012/13, koju je raspisao Baletski studio Narodnog pozorišta u Beogradu pod rukovodstvom primabalerine i pedagoga klasičnog baleta Ivanke Lukateli, umesto 11. novembra biće održana nedelju dana kasnije - 18. 11.
 Audicija će biti održana u Velikoj sali Narodnog pozorišta u 11 časova.
Svi potencijalni kandidati između 11 i 19 godina treba da se jave na telefon 063 8752 - 962 ili da dođu lično. (adresa: Francuska 3.)
Baletski studio otvoren je 11. novembra 2010. godine.

субота, 3. новембар 2012.

Nagrade "Udruženja baletskih umetnika Srbije"

Solista baleta Narodnog pozorišta u Beogradu Miloš Marijan dobitnik je novoustanovljene Nagrade Nataša Bošković za najbolju interpretaciju klasičnog ili neoklasičnog stila u oblasti baletske umetnosti.
Miloš Marijan je ovo priznanje, koje povodom 50. godina svog postojanja dodeljuje Udruženje baletskih umetnika Srbije, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Sekretarijata za kulturu Beograda, dobio za premijerno izvedenu ulogu princa Dezirea u predstavi Uspavana lepotica Narodnog pozorišta u Beogradu, u koreografiji Vladimira Logunova. U oblazloženju žirija navedeno je da je Marijan zadovoljio sve umetničke i tehničke kriterijume koje ova uloga zahteva i da njegov Dezire odiše plemenitošću, lepotom pokreta i izuzetnim mladalačkim nadahnućem.
Igračima Bitef dens komapanije Nikoli Tomaševiću i Strahinji Lackoviću dodeljena je, takođe novoustanovljena, Nagrada "Smiljana Mandukić", za najbolju plesnu interpretaciju u oblasti savremene umetničke igre, za uloge dva roba u predstavi beogradskog Narodnog pozorišta - Aleksandar u koreografiji Ronalda Savkovića. Oba igrača savremene igre su, prema oceni žirija, ostavila najsnažniji utisak odigravši uloge robova izuzetno ekspresivno i veoma kvalitetno ispunivši tehnički složen zadatak. O nagradama je odlučivao žiri u sastavu: solista baleta i koreograf Vladimir Logunov (predsednik), igrač i koreograf Anđelija Todorović, solista baleta, baletski pedagog i repetitor Paša Musić-Popović, solista baleta i koreograf Petar Pjer Rajković i prvak baleta Konstantin Tešea.
Žiri u istom sastavu odlučio je da se nagrada Dimitrije Parlić za koreografiju originalne celovečernje baletske i plesne predstave premijerno postavljene i izvedene na teritoriji Republike Srbije, ove godini ne dodeli, smatrajući da ni jedno od ponuđenih koreografskih ostvarenja u periodu između dve dodele nije zadovoljilo visoke kriterijume koje ova nagrada zahteva.
Inače, ovogodišnji dobitnik Nagrade za životno delo, koju dodeljuje Predsedništvo Udruženja baletskih umetnika Srbije, je nekadašnja balerina Narodnog pozorišta u Beogradu, baletski kritičar, teatrolog i prevodilac Mirjana Zdravković. Nagrade će biti uručene u decembru.

on line: ( http://www.narodnopozoriste.co.rs/index.php?id=7068)

среда, 31. октобар 2012.

Repertoar za NOVEMBAR 2012.

01. Novembar, 2012.  "Labudovo jezero" Narodno pozorište Velika scena u 19:30
06. Novembar, 2012.  "Kapetan Džon Piplfoks" Dečiji kulturni centar u 17:00
10. Novembar, 2012. "Petar Pan" PREMIJERA  Narodno pozorište Velika scena u 19:30
14. Novembar, 2012. "Soneti" BITEF teatar u 20:00

15. Novembar, 2012. "Labudovo jezero" Narodno pozorište Velika scena u 19:30
18. Novembar, 2012. "Petar Pan" PREMIJERA ZA DECU  Narodno pozorište Velika scena u 18:00
19. Novembar, 2012. "Severna bajka" Madlenianum Opera i teatar Velika scena u 19:30
23. Novembar, 2012. "Alpha boys" Bitef teatar u 20:00
24. Novembar, 2012. "Kapetan Džon Piplfoks" BITEF teatar u 20:00
27. Novembar, 2012. "Ko to tamo peva" Narodno pozorište Velika scena u 19:30
28. Novembar, 2012.  "Kapetan Džon Piplfoks" Dečiji kulturni centar u 11:00
29. Novembar, 2012. "Triple Bill: Napoli, Interval i Šest plesova" Velika scena u 19:30


понедељак, 29. октобар 2012.

Audicija za nove polaznike Baletskog studija Narodnog pozorišta


Audicija za polaznike Baletskog studija Narodnog pozorišta u Beogradu u novoj sezoni biće održana 11.novembra, saopšteno je danas iz nacionalnog teatra.
 Novi polaznici Baletskog studija kojim rukovodi primabalerina i pedagog klasičnog baleta Ivanka Lukateli, biće birani na audiciji koja će se održati u Velikoj sali u Narodnom pozorištu sa početkom u 10 sati.
 Svi potencijalni kandidati treba da se jave na telefon 063 8752 962 ili dođu lično u Narodno pozorište, saopštilo je Profesionalno Udruženje Baleta Srbije (Association of Professional Ballet Dancers). 

http://baletsko-udruzenje.rs/

(Preuzeto On line: http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/350261/Audicija-za-nove-polaznike-Baletskog-studija-Narodnog-pozorista).

понедељак, 1. октобар 2012.

TERPSIHORA 2013.

Sastanak žirija "Terpsihora 2013" koji čine Predsednica Ana Pavlović, Milica Zajcev, Tanja Bošković, Miodrag Tabački i Đorđe Pavlović održan je 01. oktobra, 2012. godine u Narodnom pozorištu u Beogradu.  Žiri se na prvom sastanku upoznao sa pravilima o dodeli priznanja "Terpsihora" koje će biti uručeno 29.  Aprila, 2013. godine na Svetski Dan igre.

субота, 29. септембар 2012.

REPERTOAR ZA OKTOBAR 2012.





02. Oktobar, 2012. "Ko to tamo peva" 19:30 Velika scena Narodno pozorište
03. Oktobar, 2012. "Kapetan Džon Piplfoks" 11:00 & 17.00 Dečji kulturni centar Beograd
05. Oktobar, 2012. "Labudovo jezero" 19:30 Velika scena Narodno pozorište
08. Oktobar, 2012. "Severna bajka" 19:30 Velika scena Madlenianum Opera i teatar
14. Oktobar, 2012. "Praznik ljubavi" 19:30 Velika scena Madlenianum Opera i teatar
16. Oktobar, 2012. "Labudovo jezero" 19:30 Velika scena Narodno pozorište
18. Oktobar, 2012. "Triple Bill-Napoli, Interval, Šest plesova"19:30 Velika scena Narodno pozorište
19. Oktobar, 2012. "M.-solo za tri uma" 20:00 BITEF teatar
20. Oktobar, 2012. "Alpha boys" 20:00 BITEF teatar
22. Oktobar, 2012. "Božanstvena komedija" 20:00 BITEF teatar
23. Oktobar, 2012. "Ko to tamo peva" 19:30 Velika scena Narodno pozorište
25. Oktobar, 2012 "Aleksandar" 19:30 Velika scena Narodno pozorište
30. Oktobar, 2012. "Triple Bill-Napoli, Interval, Šest plesova"19:30 Velika scena Narodno pozorište

понедељак, 18. јун 2012.

TERPSIHORA 2013

Sastav žirija za dodelu baletskog priznanja "Terpsihora" 2013, koje će se održati u Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu 29, aprila 2013.  godine je:

 
  • Predsednik žirija Ana Pavlović prvakinja baleta Narodnog pozorišta
  • Tanja Bošković glumica
  • Mi­li­ca Zaj­cev ba­let­ski kri­ti­ča­r i pu­bli­ci­sta te­a­tro­lo­gi­je
  • Miodrag Tabački scenograf i kostimograf
  • Đorđe Pavlović dirigent i direktor Opere Narodnog pozorišta

субота, 19. мај 2012.

Baletsko Udruženje websajt

Udruženje profesionalnih baletskih igrača, koreografa i baletskih pedagoga Srbije Vas obeštava da je pušten u rad websajt u izradi koji možete pronaći na sledećoj internet adresi:

http://baletsko-udruzenje.rs/

среда, 18. април 2012.

Specijalna pohvala "Svetu baleta"

U okviru Nagrade "Terpsihora" specijalna pohvala biće uručena autoru emisiji "Svet baleta" Drini Pešić za komplet doprinos medijskoj podršci baletskim umetnicima i informisanosti gledališta plesne scene Srbije i regiona.

Nagrada "Terpsihora" Ani Pavlović


ANA PAVLOVIĆ:

Prva dobitnica nagrade ’Terpsihora’

Na Međunarodni dan igre, 29. aprila, sa početkom u 12 časova, u prostorijima Muzeja Narodnog pozorišta biće prvi put dodeljena nagrada ‘Terpsihora’.

Žiri u sastavu Ivanka Lukateli, Snežana Arnautović, Božidar Đurović, Kokan Mladenović i Ronald Svaković, odabrao je Anu Pavlović kao prvog nosioca novoustanovljenog priznanja.

Specijalna pohvala biće dodeljena i balerini i novinarki Drini Pešić za emisiju ‘Svet baleta’.

Nagrada ‘Terpsihora’ dodeljuje se baletskim umetnicima za ostvarene uloge iz repertoara Narodnog pozorišta u Beogradu ili drugih pozorišta, odigrane na matičnoj sceni ili na gostovanju drugih scena, u toku jedne pozorišne sezone, koji su se izdvojili po tehničkom i umetničkom kvalitetu

уторак, 17. април 2012.

Medaljon "Terpsihora"


Udruženje profesionalnih baletskih igrača, koreografa i baletskih pedagoga Srbije angažovalo je mladu umetnicu Mladenović Tamaru za izradu medaljona "Terpsihora".

Mladenović Tamara rodjena 3. juna 1987. godine u Beogradu. Srednje obrazovanje stekla u mladoj umetničkoj školi starih zanata "Tehno Art" u Beogradu, odsek za juvelira umetničkih predmeta.

2008. godine upisuje Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu, smer slikarstvo.

Trenutno pohađa prvu godina master studija na odseku za slikarstvo u klasi redovnog profesora Jovana Sivačkog. Ucestvovala na mnogim izlozbama u zemlji i inostranstvu. Bavi se slikarstvom, izradom nakita i dizajnom kostima.

Živi i stvara u Beogradu.

субота, 31. март 2012.

Miloš Marijan dobitnik nagrade Radomir Vučić


BEOGRAD – Solista Baleta Narodnog pozorišta Miloš Marijan ovogodišnji je dobitnik Nagrade „Radomir Vučić”, saopštio je danas nacionalni teatar.

Odluku o priznanju, jednoglasno je doneo žiri kojim je predsedavao direktor Baleta Narodnog pozorišta Brus Stajvel, a članovi su bili repetitori Marija Vještica i Paša Musić.

Nagrada koja nosi ime baletskog velikana Radomira Vučića dodeljuje se mladim, talentovanim baletskim igračima do 28. godine života za ostvarene solističke ili glavne uloge iz repertoara Narodnog pozorišta.

U obrazloženju žirija navodi se da je Marijan odgovornim i požrtvovanim radom ostvario izuzetan napredak tumačeći širok dijapazon uloga u klasičnom, neoklasičnom i savremenom repertoaru čime je, iako veoma mlad, pokazao izuzetnu umetničku zrelost.

Marijan je završio baletsku školu „Lujo Davičo” 2006. godine a već naredne odlazi na specijalizaciju na Kijevsku baletsku akademiju. Od 2008.godine angažovan je u celokupnom repertoaru nacionalnog teatra. Ostvario je solističke uloge u baletima „Labudovo jezero”, „Uspavana lepotica”, „Kraljica Margo”,„Don Kihot”, „Ko to tamo peva” i „Šest plesova”.

Datum uručenja nagrade biće naknadno saopšten.


Preuzeto: http://www.politika.rs/rubrike/kultura-i-zabava/Milos-Marijan-dobitnik-nagrade-Radomir-Vucic.lt.html

уторак, 27. март 2012.

Danas je Svetski dan pozorišta


Svetski dan pozorišta - 27. mart biće obeležen tradicionalnim čitanjem poruke uoči početka predstava na pozornicama širom sveta, a u tu akciju uključena su i pozorišta u Srbiji.
Svetski dan pozorišta ustanovio je 1961. godine Međunarodni pozorišni institut (ITI). Poruku po pozivu ITI-ja uvek piše ugledna ličnost iz sveta pozorišta. Ove godine odabran je američki glumac, producent, dramski pisac i reditelj Džon Malkovič.

Obraćajući se pozorišnim delatnicima, Malkovič je poželeo da sve što rade bude neodoljivo i originalno.

"Neka vaša dela budu duboka, dirljiva, promišljena i jedinstvena. Neka nam pomognu da razmislimo o tome šta znači biti čovek, a ta misao neka bude iz srca, prožeta iskrenošću, slobodoumnošću i blagonaklonošću", istakao je on.

Malkovič je poželeo svojim kolegama i da "pobede nedaće, cenzuru, siromaštvo i nihilizam".

"Neka vam Bog podari talenta i neumoljivosti da nas naučite kako kuca ljudsko srce u svoj svojoj složenosti, kao i poniznosti i ljubopitljivosti da taj zadatak učinite svojim životnim delom. I neka najbolji među vama, pošto će to biti samo najbolji od vas i samo u najređim i najkraćim trenucima, uspeju da daju okvir onom najvažnijem od svih pitanja - Kako živimo?", poručio je priznati glumac.

Malkovič je u svet pozorišta ušao tokom studija na Državnom univerzitetu Ilinoisa, a 1976. godine zajedno sa Terijem Kinijem, Džefom Perijem i Gerijem Sinisom osnovao je "Steppenwolf Theatre Company".

Uz više od 70 uloga u filmovima, prošle godine je režirao svoju treću predstavu u Parizu - "Opasne veze" u pozorištu "Theatre de l Atelier". Prethodno je imao uspeha sa predstavama "Histerija" (2002) i "Dobri kanarinac" (2007), za koju je dobio Molijerovu nagradu.

Svetski dan pozorišta obeležava se i drugim programima i akcijama radi približavanja publici i popularizacije teatarske umetnosti.

Tako će u Beogradskom dramskom pozorištu biti održana diskusija na temu "Kako nastaje pozorišna čarolija?". U razgvoru na velikoj sceni "Rade Marković" učestvovaće glumci, reditelji, kostimografi, scenografi, tehničko osoblje, operativci.

Takođe će biti organizovano razgledanje pozorišta, da bi gledaoci otkrili ono što se dešava iza scene, a neophdni je deo svakog pozorišnog čina.

U Foajeu druge galerije Narodnog pozorišta biće održana aukcijska izložba likovnih radova učenika osnovne škole "Kralj Petar Prvi" na temu iz pozorišnog života.

Radovi su nastali 7. marta u Muzeju Narodnog pozorišta, u okviru likovne radionice "Pozorišne čarolije" koju je za 20 učenika ove škole vodio poznati slikar Miloš Šobajić.

Prihod od aukcije namenjen je Domu za decu i omladinu "Petar Radovanović" u Užicu, ustanovi koja se još od 1915. godine bavi zbrinjavanjem dece i omladine bez roditeljskog staranja.

Preuzeto sa http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=321&yyyy=2012&mm=03&dd=27&nav_id=594725

понедељак, 26. март 2012.

Kapetan Džon Piplfoks


Koprodukcija Dečji kulturni centar Beograd i Bitef teatar
Dušan Radović
plesna predstava za decu i mlade

Reč rediteljke

Kapetan Džon Piplfoks je dramski tekst Dušana Radovića koji je obeležio moje detinjstvo.
Danas, dok ga ponovo iščitavam, razumem: Svako buduće vreme imaće svog Kapetana. Takva je sudbina genijalnih tekstova. Takva je lepa sudba zadesila i ovaj dramski tekst.
Slavni pohod na čudovište iz kineskog mora, ironizuje i osavremenjuje bajkovitu, arhetipsku sliku - boja protiv zmaja i nudi rešenje u kom se jednače smeh i hrabrost, pamet i mašta. Pomaže da u razumevanju života, u pobeđivanju života, naučimo da shvatamo stvarno kroz izmišljeno, zadato kroz željeno. Uči nas da volimo pobedu kao poraz i poraz kao pobedu. I da nikada ne odvajamo ta dva pojma u mozaiku osećajnosti svojih ljubavi. Uči nas da se pametno smejemo. Da se opametimo. Gledajući iz ličnog, pomalo uvrnutog, pomalo stvarnog a, pomalo sanjanog ugla.

Na vama je, naša uvažena publiko, da manete veslom dobrog raspoloženja i dunete u jedra broda Osveta! Da nastavimo da se svetimo dosadnoj pravilnosti sveta, kezeći čeljusti pune smeha. Aždaje čekaju iza svakog ugla – da budu pobeđene. Osmeh i oprez!

Jelena Bogavac


Premijera:

5. aprila 2012.,Dečji kulturni centar Beograd

7. aprila 2012., Bitef teatar Beograd

Koncept i koreografija: Isidora Stanišić
Režija i adaptacija:
Jelena Bogavac
Muzika:
Igor Gostuški
Scenografija:
Igor Vasiljev
Kostimografija:
Ivana Vasić
Asistent kostimografa:
Ivana Šešlija
Dizajn svetla:
Igor Vasiljev, Jelena Bogavac
Dizajn tona:
Milan Kovarbašić
Animacija:
Marija Milanović Lazarevski
Izrada lutke:
Katarina Bulajić
Vokal:
Anja Đorđević
Dizajnerka programa:
Lana Vasiljević
Fotografija:
Jelena Janković


Igraju:

Igrači Bitef dens kompanije
Kapetan Džon Piplfoks: Ana Ignjatović Zagorac
Gusari: Milica Pisić, Miona Petrović, Nevena Jovanović, Luka Lukić, Miloš Isailović, Nikola Tomašević, Strahinja Lacković

Novinar Lane: Milan Pajić
Snimatelj Tane: Milan Tankosić

Učenice srednje baletske škole Lujo Davičo
Devojke iz Havane, Pećina, Aždaja: Andrea Simić, Jana Milenković, Katarina Rešćanski, Mina Kontić, Nataša Šmelc, Tamara Pjević, Vanja Mijajlović


Tekst preuzet sa http://www.bitef.rs/teatar/?pg=predstava&jez=sr&pred=158

петак, 9. март 2012.

Krug se piše beskonačno


Pod ovim sloganom održaće se 9. Beogradski festival igre – od 28. marta do 12. aprila

U Svečanoj sali Skupštine grada juče je novinarima predstavljen program 9. Beogradskog festivala igre koji će trajati dve nedelje, ili ukupno: 11 večeri u Beogradu, a po jednu predstavu videće novosadska i zrenjaninska publika.

Aja Jung, direktorka festivala koji se ove godine održava pod sloganom „Krug se piše beskonačno”, predstavila je prisutnima zaista reprezentativnu festivalsku galeriju kompanija i koreografa. Ona i drugi govornici istakli su kako se i u prestižnoj svetskoj štampi govori o beogradskom prestižnom Festivalu igre. Već tradicionalno, najviši predstavnici diplomatskog kora (većinom ambasadori) država učesnica festivala bili su i neka vrsta promotora predstava i umetnosti igre svojih zemalja.

Ovogodišnji 9. BFI počeće svojevrsnom „uvertirom” u Madlenijanumu(28. i 29. mart), gde će svoju predstavu „Puš” Rasel Malifant odigrati sa čuvenom Silvi Gilem, a reč je o produkciji londonskog Sadlers Velsa.

Festival će, po tradiciji, biti zvanično otvoren u Sava centru (31.3), gde će Nacionalna plesna kompanija iz Madrida izvesti komade:„Suviše blizu”(koreograf Alehandro Serudo), „U tranzitu” (Anabel Lopez Očoa) i„Ludak koji hoda”(Johan Inger). U novosadskom SNP, 1. aprila, publika će moći da vidi predstavu „Lepo je uvek bizarno” (Alonso King, Leo Mujić, A. L. Očoa, Icik Galili, Andrea Miler)kompanije „Džekobi i Pronk” (Amsterdam–Njujork). Na istu predstavu,4. aprila, „Vip poziva” Beograđane – u Narodno pozorište (plus uručenje nagrade našem igraču i mladom koreografu internacionalne karijere Leu Mujiću), dok će naredne večeri takođe biti na na sceni Narodnog pozorišta, ali u Zrenjaninu.

Između pomenutih nastupa kompanije „Džekobi i Pronk” u tri grada, u festivalskom kalendaru je, u BDP (3. 4),„Glava koja govori” (Kris Haring), koju će odigrati „Liquid Loft”,iz Beča.U Ateljeu 212 su 5. aprila „Precizni uglovi” Emanuela Gata u izvođenju njegove kompanije iz Francuske, dok će se naredne dve večeri (BDP,6. i 7.4), predstaviti Kompanija Josija Berga i Odeda Grafa (Izrael–Danska) njihovim komadima„Izgubljena životinja” i „Četiri muškarca, Alisa, Bah i jelen”. „Kidd Pivot” iz Frankfurta izvešće u Madlenijanumu (8. 4)„Tamne materije” (Kristal Pajt), a narednih večeri, u Sava centru, su „La La La Human Steps” (Montreal – 9. 4) „Novim komadom” (Edvard Lok) i slavni NDT(Hag– 11. 4) „Čežnjom” i „Leptirom” Sol Leon i Pola Lajtfuta.

Na sceni na kojoj će početi 9. BFI će se i završiti (Madlenijanum, 12. april) – predstavom „Politička majka”, londonske Kompanije Hofeša Šehtera.

I jedno vanredno festivalsko veče održaće se 10. aprila na Maloj sceni Madlenijanuma, a reč je o premijerama dva stara domaća baleta – „Sobareva metla” Miloja Milojevića i „Balada o mesecu lutalici” Dušana Radića – u koreografiji Aleksandra Ilića.


M. Š.
objavljeno: 08.03.2012.
Preuzeto Politikika On line (http://www.politika.rs/rubrike/Kultura/Krug-se-pise-beskonacno.lt.html)